1. septembrový týždeň

Koncom mesiaca riedko vysejeme na záhon zimný hlávkový šalát, aby sa do septembra až októbra vyvinuli silné rastliny.

Pokračujeme v zbere plodovej zeleniny.

Môžeme začať so zberom skorých kultivarov viniča – Iršay Oliver.

Presvetľujeme kríky bobuľovín. Z ríbezľových a egrešových kríkov odstraňujeme staré konáre s tmavou kôrou, slabé konáre a husto vyrastajúce výhonky. Režeme ich tesne nad zemou. Po presvetlení by malo na kríkoch zostať 8 až 12 silných pravidelne rozložených konárov. Pri egrešoch najviac rodia bledosivé jednoročné a dvojročné konáre, pri červených ríbezliach bledosivé aj päťročné konáre, pri čiernych ríbezliach svetlé jednoročné výhonky.

Koniec augusta je obdobím vysádzania korunky kráľovskej a ľalie bielej. hľuzy korunky kráľovskej sadíme do hĺbky 25 až 30 cm, hľuzy ľalie bielej len do hĺbky 10 cm. Naďalej odstraňujeme odkvitnuté kvety z kvetinových záhonov.

Prihnojujeme a zalievame mladé stromčeky a kríky. Do samostatných kvetináčov presadíme zakorenené odrezky z leta. Množíme stále zelené kríky. Na skalke presadíme nevhodne umiestnené rastliny. Vysádzame cibuľky, ktoré majú kvitnúť na jar na záhonoch.

Pripravíme sa pomaly na jesennú starostlivosť o náš starý trávnik. Pokiaľ vyzerá vyčerpane alebo pod vplyvom letných horúčav zožltol, jesenné prihnojenie mu vráti zdravie. V tomto období prospeje trávniku opäť prevzdušnenie.

Pravidelne rosíme a zavlažujeme izbové kvety a postupne začíname obmedzovať ich prihnojovanie.



2. septembrový týždeň

Ešte vysievame skoré kultivary reďkovky, vzdialenosti medzi riadkami má byť 25 cm. Vzídené rastliny vyjednotíme na 5 až 10 cm.

Začiatok mesiaca je posledný termín na sejbu valeriánky poľnej. Semená valeriánky len slabo zakryjeme zeminou, pritlačíme a udržujeme pôdu vlhkú.

Začiatok septembra je ešte vhodný na vysádzanie mohutných rastlín endívie na záhon. V prípade dlhšie trvajúceho jesenného počasia ich však môžeme premiestniť aj s koreňovým balom do skleníka alebo pareniska.

Zo záhonov, na ktoré sme v auguste vysiali reďkovku, petržlen vňaťový, špenát, ozimnú cibuľu a pod. odstraňujeme burinu.

Nezabudnime vložiť semená strukovín po zbere na 48 hodín do mrazničky, aby sa v nich zničili všetky vývojové štádiá zrniarok.

Ošetrujeme pór proti mínerke pórovej, prvé ošetrenie sa robí koncom augusta a začiatkom septembra. Postrek opakujeme podľa potreby v dvojtýždňových intervaloch viackrát. Prípravky aplikujeme podľa signalizácie spolu so zmáčadlom (Jar). Používame Basudin, Cyper a Diazol.

Denne zbierame opadané ovocie, ktoré sa dá využiť v kuchyni, prípadne na vypálenie do suda. Zberáme úrodu ovocia – slivky, jablká, hrušky. Zdravé a neporušené plody uskladníme v drevených debničkách v chladnej miestnosti.

Ak pestujeme jablone a hrušky na kordónoch, nové výhonky, ktoré vyrástli na hlavných konároch, znova zaštipneme. Hlavné konáre tvarujeme a vyväzujeme k vedeniu. Začiatkom mesiaca sú ešte ohybné.

V tomto týždni odstraňujeme zálistky z letorastov vo viniči, aby mali strapce dostatok svetla a slnka. Skoré kultivary viniča oberieme. Pri neskorých odrodách viniča pokračujeme v ošetrovaní proti botrytíde, najmä za daždivého počasia (Rovlar Flo, Euparen Multi, Hattrick,..).

Neskoré kultivary jabloní a hrušiek začiatkom mesiaca postriekame proti skladovým ochoreniam organickým fungicídom.

Pokračujeme v ochrane okrasných rastlín proti hubovým chorobám (múčnatke, čiernej škvrnitosti listov, botrytíde, hrdzi) a zisteným škodcom.

Pripravíme si pôdu pre výsadbu dvojročných rastlín a trvaliek, dávame prednosť rastlinám, ktoré sa vysádzajú pre jarnú okrasu záhonov, napr. sirôtky, nezábudky, veľkokveté stokrásky. Začiatok jesene je vhodné obdobie na výsadbu vždyzelených kríkov (s koreňovým balom) ako je napr. Rododendron. Rododendrony vyžadujú polotieň, vysokú vlhkosť vzduchu a kyslú pôdu. Ako substrát použijeme rašelinu zmiešanú s kôrovým humusom a polovyzretým kompostom.



3. septembrový týždeň

Od druhej polovice mesiaca až do konca septembra môžeme ešte siať špenát na jarný zber. Podobne ešte sejeme žeruchu. Seje sa do riadkov vzdialených od seba 10 až 15 cm.

V skleníku sa tiež končí zber uhoriek, paprík a rajčiakov. Na voľnú plochu vysadíme endíviu a predpestovanú pekingskú kapustu. Skoré kultivary hlávkového šalátu a reďkovky vysiate začiatkom augusta sú teraz vhodné ako neskorá plodina do skleníka.

Z ružičkového kelu, ktorý pre neskorú výsadbu ešte nenasadil ružičky, v polovici septembra vylomíme rastové vrcholy. Ostatné listy slúžia ružičkám ako ochrana v zime pred mrazom a vetrom.

Podľa signalizácie pokračujeme v ošetrovaní mrkvy a petržlenu proti múčnatke prípravkami Karathane LC, Sulikol K, Thiovit.

Preventívne alebo po zistení prvých príznakov ošetrujeme zeler proti septóriovej škvrnitosti listov (Kuprikol).

Ak sme nestihli vystrihať odrodené výhonky malín a presvetliť ich, môžeme to urobiť teraz. Na meter necháme 8 až 12 výhonkov. Z výhonkov černíc, ktoré vyrástli v lete, ponecháme 4 až 6 a vyviažeme ich. Bočné výhonky odstrihneme.

V tomto týždni pokračujeme v sadení dvojročných rastlín a v presádzaní mladých kríkov a vždyzelených kríkov. Venujeme pozornosť trávniku. Najskôr trávnik prevzdušníme alebo prehrabeme, tým sa odstráni odumretá tráva, zbytky organickej hmoty, ktoré zanášajú spodnú časť trávnika, a naviac sa zbavíme veľkej časti machu. V prípade zožltnutej trávy trávnik prihnojíme. Ak máme problémy s machom, použijeme prostriedok na hubenie machu. Holé miesta na trávniku dosejeme.



4. septembrový týždeň

Na vonkajších záhonoch zelenín pokračuje zber. Likvidujeme porasty plodových zelenín. Uhorky ukončili rast a ostatné aj tak zničia skoré mrazíky. Zberáme aj jesenné hlúboviny, kapustu, kel, kaleráb. Koncom mesiaca začneme aj so zberom jesenného karfiolu. Naďalej ošetrujeme neskoré hlúboviny určené na skladovanie, najmä ich chránime pred škodcami a udržujeme ich bez burín. Karfiol pri zaväzovaní ružíc zalamujeme, alebo zaväzujeme listy. Začneme so zberom karotky, ktorá je citlivá na pokles teplôt. Ostatnú koreňovú zeleninu zberáme až v októbri.

Podľa klimatických podmienok, prevažne od konca septembra a v októbri, vysádzame cesnak na prezimovanie. Hriadku si pripravíme 2 až 3 týždne pred výsadbou, aby pôda uľahla. Na výsadbu používame zdravé, nepoškodené strúčiky, uprednostníme väčšie z obvodu cibule. Sadivo moríme v Sulke a proti fuzarióze aj vo Fundazole alebo Rovrale.

Pokračujeme v zbere jesenného ovocia, sliviek, jesenných kultivarov jabĺk a hrušiek, orechov, lieskovcov. Ovocie, určené na skladovanie, ihneď po zbere vytriedime a uskladníme do chladných miestností. Vytriedené, napadnuté chorobami a červivosťou spracujeme na mušty a rôzne šťavy, prípadne prednostne skonzumujeme. Na dlhodobé uskladnenie dávame len absolútne zdravé ovocie.

Pokračujeme v sadení jahôd. Vyberieme vhodné miesto a kopeme jamy na októbrovú výsadbu ovocných stromčekov. Veľkosť jamy volíme podľa ovocného druhu, ktorý vysádzame, a podľa kvality pôdy. Pre slabšie rastúce podpníky a kultivary kopeme jamy do hĺbky 0,4 až 0,5 m a široké 0,6 až 0,7 m, pre silnejšie rastúce kultivary hlbšie. Súčasne hnojíme do zásoby, pretože ovocný strom je dlhoveká kultúra a nesprávny základ pred výsadbou neskôr len ťažko odstraňujeme.

Všetky nádoby používané na zber hrozna vopred vyčistíme a vyumývame. Najvhodnejšie sú z plastických hmôt alebo smaltované. Nevyhovujúce sú z pozinkovaného alebo medeného plechu, pretože ovplyvňujú chemické pochody vo víne. Nie je dobré požívať ani igelitové vrecia, v ktorých sa môže hrozno zapariť a až zoctovatieť.

Posúdiť obsah cukrov môžeme okrem zmyslových hodnotení urobiť presnejšie za pomoci refraktometra, alebo z malého množstva muštu aj muštomerom. Zrelé hrozno má mať najmenej 17 až 18 st. NM.

Delíme a presádzame trvalky, delením si rozmnožíme aj skalničky. Ešte do teplej pôdy, vysádzame cibule narcisov a drobných cibuľových kvetín (snežienky, bledule jarné, a pod.). Neskoré lalie môžeme vysadiť aj na jar.


                                                                                 Zdroj: zahradkar.sk
Poradňa záhradkára
Aktuálne záhradkárske práce
       na mesiac september
Copyright © 2009 Design by PS
Všetky textové, grafické a iné obsahové materiály sú chránené autorským zákonom